8.11.2016: KLENOTY ČESKÉ DUCHOVNÍ HUDBY - MUSICA DOLCE VITA

Pozvánka .jpg    Pozvánka .pdf

Soubor MUSICA DOLCE VITA působí na české hudební scéně od roku 2005 a má na svém kontě stovky koncertů ve všech koutech naší vlasti. U zrodu tohoto tělesa stály dvě současné členky tria harfenistka Zbyňka Šolcová a mezzosopranistka Daniela Demuthová. Zakládajícím členem souboru byl také flétnista České filharmonie Jan Machat, jehož v roce 2007 nahradila špičková sólová flétnistka Žofie Vokálková, která přinesla do hry tria ženskou lehkost a brilantnost a též řadu nových podnětů a původních originálních skladeb. Trio vystupovalo v posledních letech na řadě mezinárodních i tuzemských festivalů a bylo hostem koncertních cyklů např. Moravské filharmonie Olomouc, Jihočeské komorní filharmonie či Teplické komorní filharmonie. V roce 2009 vystoupilo v přímém přenosu Adventního koncertu na ČT 1, v prosinci roku 2011 představilo svoji desku Adventní kalendář posluchačům Rádia Proglas. Především flétnistka Žofie Vokálková je častým hostem televizních a rozhlasových pořadů.

MUSICA DOLCE VITA se věnuje interpretaci hudby všech stylových období a prezentuje se širokou škálou tématických koncertů (tříkrálový, velikonoční, mariánský, adventní, vánoční atd.). K nejúspěšnějším programům tria patří komponovaný pořad hudby a poezie POETICKÁ ZASTAVENÍ s podtitulem milostná lyrika v proměnách času, v němž se kromě krásných skladeb z děl velikánů světové hudby (Händel, Vivaldi, Mozart, Debussy a dal.) můžeme setkat s něžnou poezií protagonistky koncertu Zbyňky Šolcové. V předvánočním čase se nejvíce uplatňuje ADVENTNÍ KALENDÁŘ, který je sestaven z 24 skladeb (na každý předvánoční prosincový den jedné) a je průřezem hudby od nejstarších sbírek 14. a 15. stol. (Jistebnický kancionál), přes první umělé adventní písně (A. Michna) ke skladbám nejznámějších barokních, klasicistních a romantických skladatelů. Všechny tyto tituly vyšly v průběhu let také na stejnojmenných CD. Soubor však připravuje též několik nových koncertních projektů např. Na křídlech hudby, Čtvero ročních dob či Hudba královen, ze kterých by časem mohly vzniknout další nahrávky.
 
Program KLENOTY ČESKÉ DUCHOVNÍ HUDBY vznikl v roce 2009 a za uplynulé roky se stal  nejúspěšnějším titulem souboru MUSICA DOLCE VITA. Na jaře roku 2010 trio vydalo i stejnojmenné CD, které se na koncertech těší velké přízni a uplatňuje se jako trvalá vzpomínka na tento program.


„Rády bychom tímto koncertem vzdaly hold umění a památce našich největších skladatelů, neboť věříme, že jejich hudba ani po desetiletích neztratila nic na své kráse a působivosti. Jsme přesvědčeny, že tento koktejl nejkrásnějších skladeb českých skladatelů potěší i další posluchače ve všech koutech naší vlasti." 
 
 
 
PROGRAM:


Josef MYSLIVEČEK               Árie „O mens exhilarata“
(1737 – 1781)


František BENDA                  Sonáta F dur pro flétnu (adagio – allegro)
(1709 – 1786)                        

                                
Bedřich SMETANA                Večerní písně: Nekamenujte proroky
(1824 – 1884)                                                Kdo v zlaté struny zahrát zná
                                               Fantazie Vltava v dobové úpravě H.Trnečka  pro harfu   
                                               Ukolébavky Vendulčiny z opery Hubička

F.A.ROESLLER-ROSSETI    Fantazie pro flétnu sólo   
(1746 – 1792)         

Antonín DVOŘÁK                   Hospodin jest můj pastýř z Biblických písní
(1841 – 1904)                         Valčík A Dur
                                                Árie „Panno, matko stvořitele“ z oratoria Svatá Ludmila 
                                                Lístek do památníku (harfa sólo)

Zdeněk FOLPRECHT             Malá suita ve starém slohu
(1900 - 1961)                          

Bohuslav MARTINŮ               Sen panny Marie
(1890 – 1959)                          

Petr EBEN                              Večerní a Polkové duettino
(1929 – 2007)                          

Leoš JANÁČEK                      Zdrávas Maria
(1854 – 1928)